Prostat Riskinizi Öğrenin!

IPSS Testi, Amerikan Üroloji Birliği (AUA) tarafından geliştirilmiş olup tüm dünyadaki üroloji uzmanlarının iyi huylu prostat büyümesi için kullandığı prostat testidir.Kişinin prostat büyümesine bağlı şikayetlerinden ve belirtilerden yola çıkarak prostat tıkanıklığının derecesini bulmaya yardımcı olan IPSS, prostat semptomunun düzeyini ve elde edilen skora göre yapılması gerekenleri belirtmektedir. IPSS, bilimsel çalışmalarda özellikle orta ve ileri derecede tıkanıklıklarda sağlıklı sonuçlar vermektedir.

Test yapılırken son 1 ay içindeki durumunuzu dikkate alarak sorulara cevap verilmelisiniz.

IPSS
Uluslararası Prostat Semptom Skoru
İdrar yaptıktan sonra idrar torbanızın tam boşalmadığı hissine kapıldınız mı?
İdrar yaptıktan sonraki iki saat içinde tekrar idrar hissi duydunuz mu?
İdrar yaparken kesilip tekrar başlama oldu mu?
İdrarınızı tutmakta zorlandığınız oldu mu?
İdrar akımında zayıflama hissettiniz mi?
İdrara başlarken ıkınma ya da zorlanma oldu mu?
Gece kaç defa idrar hissi ile uyanıp tuvalete gitmeniz gerekiyor?
Sonuçları Göster

IPSS Ne Kadar Güvenilirdir?

IPSS testi de diğer prostat testleri gibi kesin tanı niteliği taşımamaktadır. Prostat belirtilerini değerlendirme testidir.

BPH’yi düşündüren alt üriner sistem semptomları (AÜSS) için güvenilir bir tanı aracı değildir, ancak bir teşhis yapıldıktan sonra AÜSS ölçümünü kantitatif olarak ölçmek için kullanılabilir. Test sonuçlarınızın mutlaka tarafımızca değerlendirilmesi ve diğer tanı araçlarının kullanılarak hastalığın belirlenmesi gerekmektedir.

Eğer prostat sağlığınız hakkında endişeleriniz varsa online prostat testi sayesinde şüphelerinizin doğru olup olmadığını öğrenebilirsiniz. Testimizi online olarak tamamlayarak sonuçlarınızı alabilirsiniz.

Doktorunuz size tedavi planı ve sonuçları hakkında detaylı bilgilendirmede bulunacaktır. Erken tanı, hızlı tedaviyi beraberinde getirir, unutmayın…