Prostat Kanseri İçin Risk Taşıyıp Taşımadığınızı Öğrenin!

PSA değerleriniz 10 ng/ml üzerinde ise prostat kanseri olma riskiniz yüksektir. Hemen bir üroonkoloji uzmanına başvurmanızı öneririm. 10 ng/ml altında PSA değerleriniz var ise PSA velositesi ve yaşa göre PSA testlerini kullanabilirsiniz.

PSA velositesi (PSAV), PSA değerinde zaman içerisinde (yıllık) görülen değişimi gösterir. PSAV’nin üst sınırı 0.75 ng/ml/yıl olarak alınmıştır ve bu değerin üstü prostat kanseri açısından şüpheli olarak yorumlanmaktadır. Prostat kanserli hastaların %72’sinde, kanser olmayan kişilerin %5’inde PSAV’si 0.75 ng/ml/yıl’dan yüksek bulunmuştur. Sizde de bu değer yüksek ise detaylı inceleme için bir üroonkoloji uzmanına başvurmanız gerekmektedir.

Prostat Kanseri Risk Testleri

PSA Velositesi (Yıllık artışı)

Son bakılan 3 adet PSA değerini tarih sıralamasına göre giriniz. "Hesapla" butonuna basarak test sonucunuzu görebilirsiniz.

Yaşa Göre PSA

Doğum tarihinizi takvimi kullanarak giriniz. Son bakılan PSA değerinizi giriniz. "Hesapla" butonuna basarak test sonucunuzu görebilirsiniz.

Prostat Kanseri Risk Testi Ne Kadar Güvenilirdir?

Prostat Kanseri Risk Testi, tüm dünyada üroloji uzmanları tarafından kullanıldığı için güvenilir bir testtir.

Prostat kanseri, prostatit ve diğer prostat hastalıklarında PSA düzeyi sıklıkla artar. Bu nedenle sürekli takip edilmesi gereken bir değerdir. Prostat bezi tarafından üretilen PSA değerlerinin belli bir sınırın üzerinde olması kanser riskini arttırmaktadır.

Uygulanacak tedavilerin hasta şikâyet ve beklentilerine göre belirlenmesi de elde edilen skora göre daha faydalı sonuçların alınmasını sağlamaktadır.

Online prostat kanseri risk testinin çözülmesi erken tanıyı kolaylaştırmakta ve hastalığın tedavisinde başarı oranını arttırmaktadır. Aynı zamanda hastalığın psikolojik etkilerini hafifletmektedir.